پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

کارت RAID چیست؟

کارت RAID چیست

تکنولوژی کارت RAID یک نوع تکنولوژی یکپارچه سازی هارد دیسک هاست. در این تکنولوژی و ویژگی شما میتوانید تعداد زیادی هارد را با استفاده از RAID سخت افزاری یا نرم افزاری به یکدیگر مرتبط کنید و بطور مثال با ذخیره شدن اطلاعات شما در هردو هارد به این اطلاعات دسترسی خواهید داشت و امنیت آن و همچنین سرعت دسترسی شما به آن افزایشی بسیار پیدا میکند. این سخت افزار یکی از قطعات سرور است و در این مقاله سرور سوییچ به این سوال که کارت RAID چیست می پردازیم و برایتان توضیحاتی میدهیم.

تکنولوژی RAID

RAID که بطور مخفف کلمات Redundant array of inexpensive Disks است ویژگی ای نرم افزاری و همچنین سخت افزاری است که شما میتوانید با استفاده از آن اطلاعات هارد های خود را بطور یکپارچه و بسیار سریع بدان دسترسی داشته باشید.

دیتاسنتر ها از ویژگی raid استفاده های بسیاری در سرور های خود می برند. برای انجام این کار شما میتوانید هم بصورت نرم افزاری این کار را در سیستم عامل خود انجام دهید و هم از سخت افزار  مربوط به آن یعنی کارت RAID استفاده کنید.

در یک سیستم که از raid استفاده می کند حداقل از 2 دستگاه ذخیره سازی به صورت موازی با یکدیگر استفاده میشود. این دستگاه های ذخیره سازی میتوانند از نوع SSD و یا HDD باشد.  همچنین RAID دارای چند تعریف میباشد که هرکدام برای مقادیر و کاربرد خاصی استفاده میشوند و اهداف خود را دارند.

  1. RAID 0 – Striping
  2. RAID 1 – Mirroring
  3. RAID 5 – Striping With parity

همانطور که گفتیم شما میتوانید هم بصورت سخت افزاری با کارت raid هم بطور نرم افزاری از raid استفاده کنید. برای  raid بصورت نرم افزاری برخی ویندوز ها مانند Windows Server 2012 و مک از این قابلیت نرم افزاری پشتیبانی میکنند و میتوانید از آن استفاده کنید.

کارت RAID چیست؟

کارت رید یا رید کنترلر سخت افزاری است که وظیفه RAID کردن هارد دیسک ها را بطور همزمان و با سرعتی بسیار بالاتر از نوع نرم افزاری خود در سیستم عامل ها انجام میدهد.

رید کنترلر یا RAID CARD قطعه یا لوازم جانبی ای در سرور ها و یا کامپیوتر هاست که در نوع های مختلفی در بازار موجود است و مورد استفاده قرار می گیرند. در انواع نوع Raid 5 و6  شما میتوانید از سرعت بسیار بالاتری برخوردار شوید و نسبت به انواع قدیمی تر خود از سرعت و اطمینان بالاتری شما را برخوردار می کنند.

کارت RAID میتواند با انواع مختلفی از نوع هارد ها مانند SCSI , IDE و SATA مچ شود و به کار رود.

همچنین بخوانید: پیاده سازی Soft-Raid روی ویندوز

انواع رید کنترلر استاندارد

در این بخش از مقاله به معرفی انواعی از RAID های استاندارد و عرضه شده در بازار می پردازیم. این بخش از مقاله سرور سوییچ را حتما تا پایان مطالعه فرمایید.

Raid 0 چیست؟

Raid 0  از پیکربندی نواری یا Striping بهره می برد و به همین دلیل به نام رید نواری نیز شناخته میشود. این نوع از رید دارای کاربردی عالی است ، افزونگی اطلاعات را ندارد و Fault Tolerance یا تلورانس خطا را نیز دارد و ضریب خطای آن صفر می باشد.

برای پیکربندی این نوع از RAID به حداقل 2 هارد دیسک و یا هارد جامد SSD نیاز است و در بین همه انواع رید کنترل از سرعت بالاتری برخوردار می باشد.

جمع بندی

دراین مقاله سرور سوییچ به این سوال که کارت RAID چیست پرداختیم و فهمیدیم میتواند جزو یکی از قطعات Server باشد و در مورد انواع نرم افزاری و سخت افزاری کارت رید و همچنین انواع استاندارد آن نیز صحبت کردیم. در پایان نیز به نوع raid 0  یا رید نواری پرداختیم. در آپدیت های بعدی این مقاله در مورد سایر انواع رید و مزایا و معایب هریک نیز صحبت خواهیم کرد و این مقاله بروزرسانی خواهد شد، پس حتما این مقاله را سیو کنید و به این مقاله دوباره سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم