پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

پردازنده چیست؟ | انواع پردازشگر و نحوه کار پردازنده

پردازنده چیست

پردازنده قلب پردازشی یک سرور است. کامپیوتر ها و سرور ها همگی دارای قطعه ای بسیار مهم به نام پردازنده یا CPU هستند. این قطعه سرور به دلیل کارکردی که دارد مهمترین قطعه یک کامپیوتر است که آن را تشکیل میدهد. در این مقاله سرور سوییچ به این سوال که پردازنده چیست می پردازیم و در مورد آن نوشته ایم.

پردازنده چیست؟

پردازنده یا CPU یا همان Central processing unit به معنای واحد پردازشگر مرکزی است. سی پی یو همانطورکه از نامش نیز معلوم است کار پردازش اطلاعات بدست آورده از رم و هارد دیسک را می کند و با این قطعات در ارتباطی تنگاتنگ است. پردازشگر ها انواع مختلفی از ابتدای ساخت کامپیوتر ها داشتند اما مهمترین مشخصه CPU ها همیشه کلاک پردازنده و تعداد هسته واقعی و رشته های ارتباطی آنها بوده است.

کلاک پردازنده 

Clock یا کلاک در پردازنده ها همان مقدار مگاهرتزی است که برروی جعبه ها و مشخصات آنها می نویسند. بطور مثال یک سی پی یو قوی میتواند 3.2 گیگاهرتز برابر با 3200 مگاهرتز قدرت داشته باشد. پردازنده های اولیه از 500 و 800 مگاهرتز به وجود آمدند و به مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی آنها نیز قویتر شدند و از کلاک بالاتری نیز برخوردار شدند. برخی از این پردازند های نسل جدید نیز قابلیت اورکلاک را دارند.

اورکلاک در پردازنده به این معناست که میتوان از ان برای مدت محدودی بیشتر از توان اصلی آن استفاده کرد. بطور مثال یک پردازنده 4 هسته ای واقعی با کلاک 3.2 گیگاهرتز شاید بتواند با اورکلاک از 2 هسته با کلاک 4.2 نیز استفاده کند. درواقع قدرت پردازشی و تعداد هسته ها تغییراتی پیدامیکنند که قدرت پردازشی را در مدت محدودی میتوان افزایش داد اما باز هم بطور کلی قدرت پردازشی در حالت مولتی تسک همان خواهد بود و تنها در حالت تک هسته ای یا دو هسته ای از قدرت بالاتری برخوردار میشوند.

تعداد Core در پردازنده

تعداد هسته یا کور ها در آنها از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا عملکرد مولتی تسک و چند هسته ای آنها را تحت تاثیر می گذارند. هسته های کامپیوتر ها و سرورها در ابتدا تک هسته ای Single Core بودند اما در حال حاضر پردازشگر های سرور ها تا 32 و 64 هسته و بالاتر نیز می باشند. سیستم های دسکتاپ هم عمدتا 2 ،  4 یا 8 هسته ای هستند.

نحوه عملکرد پردازنده در سرور و کامپیوتر

عملکرد واحد پردازشگر مرکزی سی پی یو در سرور ها و کامپیوتر ها از یک الگو پیروی میکند که دراین بخش برایتان باز و توضیح میدهیم. توضیح این نکته برای شما قطعا جذاب خواهد بود که پردازنده دقیقا چیست و چه کار می کند.

1-تبادل اطلاعات با رم و هارد

پردازنده به عنوان قطعه ای پردازشی و مغز کامپیوتر و سرور وظیفه پردازش اطلاعاتی که از سوی RAM و هارد می آید را برعهده دارد. همچنین این موضوع برعکس نیز هست و آن با ارسال اطلاعات پردازش شده خود به رم و سپس نوشته شدن در هارد دیسک ها عمل پردازش و نوشتن برروی دیسک را انجام میدهد.

2-پردازش اطلاعات و کدگزاری و آنکد

پردازنده همانطور که گفتیم کار پردازش را دارد. این عملکرد های پردازشی میتواند شامل کدگزاری یا آنکد فایل ها نیز باشد. بطور مثال فرمانی از پردازشگر به هارد میرود که فایلی باید کدگزاری شود، این فرمان باعث میشود اطلاعات از هارد به پردازنده برسد و عملیات کدگزاری توسط سی پی یو انجام شود و دوباره به هارد برگشته و ذخیره شود.

جمع بندی

پردازنده سرور همانطور که در این مقاله بدان اشاره شد از مهمترین قطعات اساسی و اصلی یک PC است و بدون آن کامپیوتر معنایی ندارد. در این مقاله به انواع پردازنده از لحاظ هسته و کلاک ، و همچنین نحوه عملکرد این قطعه سرور پرداختیم، امیدواریم این مقاله ServerSwitch برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم