پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

قطعات سرور چیست [4 اجزای اصلی تشکیل دهنده سرور + کاربرد]

آشنایی با قطعات سرور

آشنایی با قطعات سرور

شاید بهترین راه برای به دست آوردن یک درک جامع از سرور و نحوه کار آنها این است که با قطعات سرور آشنا شوید. آنها ممکن است از نظر فنی قطعات بسیار پیچیده باشند، اما در عین حال از نظر تجزیه و ترکیب آنها نسبتاً ساده هستند. اجزای سرور تقریباً همیشه از اجزای با کیفیت و عملکرد برتر نسبت به یک کامپیوتر استاندارد ساخته می‌شوند ، اما دقیقاً چه چیزی می‌توانید در اجزای تشکیل دهنده سرور اچ پی باشد؟

سرور چیست؟ فکر می کنم مهم نیست که شغل شما مربوط به تجهیزات الکترونیکی باشد، باید در مورد سرور می شنیدید. سرور مانند رایانه است، اما عملکردهای بیشتری نسبت به رایانه ارائه می دهد. تقریباً همه سرورها به سازمانی خدمات می دهند؛ زیرا سازمان ها نیاز به قرار دادن تعداد بیشتری داده نسبت به کاربران خانگی دارند.

هنگام انتخاب سرور باید پاسخ این سوال را بدانیم:

سرور از چه چیزی تشکیل شده است؟

هنگامی که قطعات سرور را بشناسیم، بدانیم که چگونه این اجزا نقش مهمی در سرور دارند، می‌توانیم سرور مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنیم.

در این مقاله از سرور سوییچ 4 جزء کلیدی یک سرور را توضیح خواهیم داد: CPU، حافظه، هارد دیسک و کارت RAID. با ما همراه باشید.

انواع قطعات سرور و کاربرد آنها

انواع قطعات سرور و کاربرد آنها

اجزای سخت افزاری که یک کامپیوتر سرور معمولی شامل می شود مشابه اجزای مورد استفاده در کامپیوترهای سرویس گیرنده ارزان قیمت است. با این حال، رایانه های سرور معمولاً از اجزای درجه بالاتر نسبت به رایانه های مشتری ساخته می شوند. پاراگراف های زیر اجزای معمولی یک کامپیوتر سرور را توضیح می دهند.

انواع قطعات سرور شماره
CPU 1
MEMORY(RAM) 2
HDD/SSD 3
RAID CARD 4

پردازنده یا CPU

واحد پردازش مرکزی (CPU) یکی از تجهیزات اصلی سرورهای الکترونیکی و اصلی ترین قطعات سرور می باشد. CPU در سرور نقش بسیار مهمی دارد، مانند قلب انسان.

در حال حاضر برندهای زیادی از پردازنده ها در بازار وجود دارد اما محبوب ترین آنها سری Xeon اینتل است. بسیاری از برندهای سرور از CPU اینتل استفاده می کنند، مانند سرورهای HPE ، سرورهای دل ، سرورهای هواوی، سرورهای Inspur و غیره.

قطعات سرور

پردازنده ها

حافظه یا رم

حافظه یکی از مهم ترین قطعات سرور است و پلی برای ارتباط با CPU است. تمامی برنامه های کامپیوتر در حافظه اجرا می شوند؛ بنابراین عملکرد حافظه تاثیر زیادی روی کامپیوتر دارد.

حافظه از تراشه های حافظه، بردهای مدار، انگشتان طلایی و غیره تشکیل شده است.

ECC قابلیت تصحیح خودکار را دارد. ECC می تواند خطاهای حافظه را تحمل کند و خطاها را تصحیح کند تا سیستم بتواند بدون وقفه به دلیل خطا به کار عادی خود ادامه دهد.

قطعات سرور

حافظه یا رم

هارد دیسک

اگر سرور هسته داده های شبکه باشد، هارد سرور انبار داده اصلی است که تمام نرم افزارها و داده های کاربر در آن ذخیره می شود. اطلاعات هارد دیسک ذخیره شده در سرور با ارزش ترین است؛ بنابراین قابلیت اطمینان هارد دیسک بسیار مهم است. هارد دیسک به رابط فعلی SATA، M.2 SAS PCI-E تقسیم می شود.

هارد دیسک SATA نوع رابط اصلی فعلی است، دیسک سخت مکانیکی اساساً این رابط است. رابط M.2 در واقع یک نسخه مینی از رابط SATA است. درایو حالت جامد این رابط بسیار کوچک و کمتر از 5 میلی متر ضخامت دارد، بنابراین فضای بسیار کمی را اشغال می کند و برای کتاب های نازک و سبک بسیار مناسب است.

SAS نسل جدیدی از فناوری SCSI است. این همان هارد دیسک محبوب فعلی (SATA) است که از فناوری سریال برای به دست آوردن سرعت انتقال بالاتر استفاده می کند. هارد دیسک های SATA برای سرورهای پایین رده در حالی که هارد دیسک های SAS در سرورهای سطح بالا استفاده می شود.

قطعات سرور

هارد دیسک ها

در مقایسه با هارد دیسک های کامپیوتر، هارد دیسک های سرور این مزایا را ارائه می دهند:

(1) سرعت سریع

همچنین یک کش ثانویه بزرگ (معمولاً 1MB-16MB) را پیکربندی می کند. میانگین زمان دسترسی نسبتا کوتاه است. سرعت انتقال خارجی و سرعت انتقال داخلی بالاتر است و سرعت انتقال داده در هر ثانیه می تواند به 40 مگابایت، 80 مگابایت، 160 مگابایت، 320 مگابایت برسد.

(2) قابلیت اطمینان بالا

از آنجایی که هارد دیسک سرور تقریباً 24 ساعت در روز کار می کند، زیر بار کاری بسیار زیاد است. می توان گفت که در صورت بروز مشکل در هارد دیسک، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد. بنابراین، هارد دیسک های فعلی از فناوری SMART (فناوری نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش گیری خود) استفاده کرده اند و سازندگان هارد دیسک فناوری پیشرفته منحصر به فرد خود را برای اطمینان از امنیت داده ها اتخاذ کرده اند.

(3) از مبادله داغ پشتیبانی کنید

Hot Swap یک روش نصب هارد دیسک است که توسط برخی از سرورها پشتیبانی می شود. می توانید بدون توقف سرور، هارد دیسک را از برق جدا کرده یا وارد کنید. سیستم عامل به طور خودکار تغییرات هارد دیسک را تشخیص می دهد. این فناوری برای سروری که 24 ساعت شبانه روز کار می کند بسیار ضروری است.

(4) استفاده بیشتر از رابط SAS

اکثر سرورها از هارد دیسک های SAS با توان داده بالا و استفاده بسیار کم از CPU استفاده می کنند. هارد دیسک های SAS فقط از طریق رابط های SAS قابل استفاده هستند. برخی از مادربردهای سرور رابط های SAS را یکپارچه می کنند و برخی دارای کارت های رابط SAS اختصاصی هستند. SAS می تواند برای دسترسی بیشتر به دستگاه پشتیبانی کند که قابل مقایسه با SATA نیست.

کارت RAID

کارت RAID

RAID که از مهم ترین قطعات سرور می باشد یک آرایه اضافی از دیسک های مستقل یا به اختصار آرایه دیسک است. به بیان ساده، RAID فناوری است که چندین هارد دیسک مستقل (هارد دیسک فیزیکی) را به روش های مختلف ترکیب می کند تا یک گروه دیسک سخت (دیسک سخت منطقی) را تشکیل دهد، در نتیجه عملکرد ذخیره سازی و افزونگی داده بالاتری نسبت به یک هارد دیسک واحد ارائه می دهد.

کارت‌های RAID، بردهایی هستند که برای اجرای توابع RAID استفاده می‌شوند. کارت های RAID مختلف از عملکردهای مختلف RAID پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از RAD0، RAID1، RAID5، RAID6 RAID10. کارت‌های RAID به بسیاری از درایوهای دیسک اجازه می‌دهند تا داده‌ها را همزمان منتقل کنند و می‌توانند تحمل خطا را فراهم کنند. این دومین عملکرد مهم کارت های RAID است.

فناوری RAID در قطعات سرور سه ویژگی اصلی دارد:

  • ابتدا، داده های روی هارد دیسک راه راه می شوند تا دسترسی بلوک به داده ها حاصل شود، زمان جستجوی مکانیکی هارد دیسک کاهش می یابد و سرعت دسترسی به داده ها افزایش می یابد.
  • با خواندن همزمان چندین هارد دیسک در یک آرایه، زمان جستجوی مکانیکی هارد دیسک ها کاهش می یابد و سرعت دسترسی به داده ها افزایش می یابد.
  • برای دستیابی به حفاظت اضافی از داده ها با انعکاس یا ذخیره اطلاعات برابری.
  • آرایه های پرکاربرد RAID عمدتاً به RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 0 + 1 (RAID10) تقسیم می شوند.
عیب مزیت  آرایه RAID
عدم تحمل خطا سریعترین دسترسی RAID 0
هزینه بالا تحمل خطا کامل RAID 1
سربار هنگام نوشتن با قابلیت تحمل چند کار و خطا RAID 5
سرعت نوشتن پایین و هزینه بالاتر عملکرد سریع، تحمل خطا بالاتر RAID 6
هزینه بالا سریع و کاملاً مقاوم در برابر خطا RAID 0 + 1 / RAID 10

به نقل از ویکی پدیا

همانند یک رایانه رومیزی ، سرور نیز دارای سخت افزارهایی همچون پردازنده ، رم ، هارد و… می باشد، با این تفاوت که قطعات سخت افزاری سرورها، بسیار قدرتمند تر عمل می کنند بطوریکه بتواند تعداد کاربر (کارخواه) بیشتری را جهت پردازش و ذخیره‌سازی پشتیبانی کند. از اصلی‌ترین قطعات یک سرور می توان به کنترلر RAID نام برد که در تمام سرورها نقشی اساسی در امنیت و ذخیره‌سازی اطلاعات دارد.

خرید قطعات سرور

شما پس از خرید سرور ممکن است نیاز به تعویض قطعات آن داشته باشید، پس آشنایی با تجهیزات سرور در هر زمینه ای برای شما بسیار مفید می باشد.

اکنون ما 4 جزء کلیدی یک سرور را می شناسیم، می توانیم سرورها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنیم. در هنگام خرید قطعات سرور بهتر است کاملا آشنایی با تجهیزات سرور و شبکه را آموخته باشید تا با هیچگونه مشکلی مواجه نشوید. امیدوارم که سایت سرور سوییچ در این موضوع توانسته باشد به شما اطلاعات کافی را داده باشد.

منبع : blog.router-switch.com

سوالات متداول

اصلی ترین لوازم جانبی سرور چیست؟

اصلی ترین قطعات سرور پردازنده آن می باشد، که باید با توجه به کاربری و تعداد سرورهای مجازی که می خواهیم از آن دریافت کنیم،

وظیفه فن در سرور چه می باشد؟

به طور کلی فن از موتور و تیغه هایی است وظیفه اصلی آن جابجایی هوا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم