پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

پاور سرور چیست + ۴ بخش اصلی پاور [قیمت پاور سرور اچ پی]

پاور سرور

پاور سرور چیست‌؟ یکی از مهم ترین سوال در بخش های سرور می باشد. منبع تغذیه سرور مسئول تامین و تنظیم جریان های الکتریکی در کامپیوتر است و بیشترین عامل خرابی در کامپیوترها ناشی از منبع تغذیه است. سایت سرور سوییچ در این مقاله قصد دارد به طور کلی به کابرد ها و مزایای پاور سرور بپردازد. با ما همراه باشید.

سرور ها در سال 1981 اختراع و کشف شدند، در واقع کامپوتری قدرتمند و همیشه روشن را به اصطلاح سرور می گویند. همچنین می توانید به وسیله سرورها در زمان های مختلف پاسخ درخواست های خود را بگیرید. با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، امروزه احتیاج کاربران، شرکت ها و سازمان ها به دنیای شبکه بسیار بیشتر شده است. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که پاور سرور چیست و چه تاثیر بر سرور ما دارد؟ با ما همراه باشید.

پاور سرور چیست

power server

به نقل از ویکی پدیا:

سرور (به انگلیسی: Server) یا سرویس دهنده (خدمات دهنده) رایانش‌دهنده یا کارساز،[۱] یا کارگزار به برنامه‌ای رایانه‌ای گفته می‌شود که خدمات خود را به دیگر برنامه‌های رایانه‌ای (و کاربران آن‌ها) در همان رایانه یا در رایانه‌های دیگر ارائه می‌کند. به رایانه‌ای که چنین برنامه‌ای روی آن اجرا شود نیز سرور گفته می‌شود. در فناوری اطلاعات سرور برنامهٔ رایانه‌ای است که خدمات گوناگونی را به برنامه‌های رایانه‌ای دیگر یا کاربرانش (در همان سیستم یا سیستم دیگر) ارائه می‌دهد.

پاور سرور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یک سرور برای راه اندازی نیاز به یک قطعه داد که به آن منبع تغذیه می گویند. پاور برای سرور باعث کاهش هزینه برق مصرفی در آن می شود. برای اشنایی بیشتر با قطعات سرور  با ما همراه باشید.

این پاور ها از یک ورودی با ولتاژ و آمپر ثابت، ولتاژ و آمپر گوناگون توليد مي كنند. Switching power supplies نام دیگر منبع تغذیه سرور می باشد که با استفاده از تکنولوژی آن می شود ورودی AC را به ولتاژهای پایین تر DC تبدیل کرد. لازم به ذکر است که مهم ترین کارکرد های پاور سرور تبدیل ولتاژ ورودی ۱۲۰ تا ۲۲۰ ولت به ولتاژ dc مورد نیاز تجهیزات می باشد.

پاور سرور با کیفیت حتی در بارگذاری بالا نیز کارآمد باقی می مانند و همیشه به صورت انبوه رها نمی شوند. تغییرات اخیر به فن آوری هایی مانند مجازی سازی می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد قدرت سرور فردی داشته باشد. سرورهایی که به عنوان میزبان مجازی راه اندازی می شوند، معمولاً دارای سخت افزار بیشتری هستند که بسیار سخت تر از سخت افزار در سرورهای یکبار مصرف فشار داده می شود. به این ترتیب، این میزبان ها به احتمال زیاد وارد نقطه شیرین بهره وری PSU می شوند. وقتی توانایی کاهش تعداد سرورهای مصرف کننده برق را به این اضافه کنید، می بینید که فعالیت های فردی شروع به صرفه جویی واقعی در انرژی می کنند. علاوه بر این، منابع تغذیه جدیدتر بسیار کارآمدتر از همتایان قدیمی خود هستند و اغلب به سطوح بازدهی بسیار فراتر از 90 درصد می رسند.

پاور سرور چیست

ولتاژ پاور سرور چیست‌‌؟

ولتاژهای ۳,۳ و ۵ و ۱۲ ولتاژهای عمومی و رایج power server است.

  • ولتاژهای ۳,۳ و پنج ولت: این ولتاژ اکثرا به وسیله همه مادربرد ها؛ مدار ها، وسایل جانبی کامپیوتر و مدارات دیجیتال استفاده می شود.
  • ولتاژ ۱۲: اما این ولتاژ برای برای به حرکت در آوردن موتورهای درایو دیسک و خننک کننده ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که شاخص اصلی یک منبع تغذیه وات است.
ولتاژ 12 ولتاژ 5 ولتاژ 3,3
موتورهای درایو دیسک مادربرد ها مادربرد ها
خننک کننده ها مدار ها مدار ها
منبع تغذیه وات وسایل جانبی کامپیوتر وسایل جانبی کامپیوتر
مدارات دیجیتال مدارات دیجیتال

power server

کارکرد پاور های سرور

پاور سرور ها در قیاس با دیگر قطعات سخت افزاری عمر بسیار کمتری دارد که دلیل آن این است که این قطعه با برق کار می کند و نوسانات برق در آن بسیار بالا می باشد. بالا بودن این نوسانات و کارکرد پاور موجب داغ کردن منبع تغذیه و زیان دیدن اجزای داخلی آن می شود و یا سبب خاموش شدن یا ری استارت ناگهانی سیستم می شود. لازم به ذکر است که روی منابع تغذیه پنکه یا همان فن هایی وجود دارد که این گرما را به بیرون انتقال می دهد و داخل آن نیز گرماگیر هایی هستند که گرما را به بیرون انتقال می دهند و باعث می شوند تا دمای دستگاه بسیار پایین بیاید.

پاور سرور چیست

power server

مزایای دیگر پاور سرور

مزایای دیگر برای منابع تغذیه کارآمدتر نیز وجود دارد. به یاد داشته باشید، انرژی “هدر رفته” در منابع تغذیه به صورت گرما منتشر می شود. اپراتورهای مرکز داده زمان و هزینه زیادی را صرف کار سخت برای خنک نگه داشتن اتاق ها می کنند تا از گرم نشدن تجهیزات اطمینان حاصل کنند. از آنجایی که این سازمان‌ها مبالغ بی‌شماری را برای خنک کردن هوای مرکز داده صرف می‌کنند، منابع تغذیه ناکارآمد به حجم کار اضافه می‌کنند. با کاهش بار حرارتی، می توان صرفه جویی غیرمستقیم انرژی اضافی را به وجود آورد؛ زیرا نیاز به سرمایش را می توان کاهش داد.

تامین انرژی سرور ها

انواع سرور ها برای اینکه بتوانند انرژی خود را تامین کنند، نیازی به یک و یا چندین منبع تغذیه دارند. سرور هایی که سرعت و کارایی کمتری دارند باید از منابع تغذیه ای استفاده کنند که دارای حجم زیاد و پر مصرف باشند؛ زیرا انرژی زیادی مصرف می کنند و همچنین اتلاف انرژی زیادی دارند.

لازم به ذکر است که سرور هایی که Performance پایین تری دارند به منبع تغذیه ای با حجم بسیار بالا  و بسیار پرمصرف نیاز دارند، که بتوانند مصرف انرژی دستگاه را بالا ببرند. ولی برای سیستم ها تیغه ای از پاور سرور مرکزی برای تمامیه شاسی ها استفاده می شود؛ زیرا این پاور می تواند به طور اختصاصی داخل شاسی نصب شود و یا به طور یک پاور server آزاد  به چند عدد شاسی وصل شود. با انجام این کار احتیاج به منبع تغذیه با حجم بالا بسیار کاهش می باشد. همچنین به علت کاربرد روزافزون از سیستم های تیغه ای، منابع تغذیه UPS مختص این سیستم ها طراحی شده که به نام Blade UPS نام گذاری شده و استفاده می‌شوند.

انواع بخش های پاور سرور چیست‌؟

پاور server از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • ترانسفورماتور
  • یکسو کننده
  • فیلتر
  • رگولاتور

قیمت پاور سرور اچ پی

قیمت پاور سرور HP طبق منبع تغذیه داخلی، نوع دستگاه، مدل پاور، توان خروجی برق و بازدهی با یکدیگر متفاوت هستند. لازم به ذکر است که به علت نوسانات ارزی در ایران، قیمت ثابت نمی توان برای آن مشخص کرد. با این حال قیمت پاورهای سرور HP از پانصدهزار تا شش میلیون تومان تغییر می کند. امیدوارم در این مقاله از فروشگاه سرور سوییچ به جواب سوالتان که پاور سرور چیست رسیده باشید. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ

پاور سرور چیست؟

یک سرور برای راه اندازی نیاز به یک قطعه داد که به آن منبع تغذیه می گویند. پاور برای سرور باعث کاهش هزینه برق مصرفی در آن می شود.

عمر پاور سرور به چه صورت می باشد؟

پاور سرور ها در قیاس با دیگر قطعات سخت افزاری عمر بسیار کمتری دارد که دلیل آن این است که این قطعه با برق کار می کند و نوسانات برق در آن بسیار بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم