پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

لینوکس Alpine چیست؟

لینوکس Alpine چیست ؟

لینوکس آلپاین چیست؟ در این مقاله از وبسایت سرور سوییچ با یکی از توزیع های امن و بسیار سبک لینوکس به نام لینوکس Alpine آشنا میشویم. اگر از داکر استفاده کرده باشید، نام این لینوکس را در لیست سیستم عامل ها مشاهده کرده اید. همچنین بسیاری از علاقه مندان به هسته لینوکس، در داکر از لینوکس آلپاین استفاده میکنند.
لینوکس Alpine یکی از توزیع های امن و سبک لینوکس برپایه musl و بیزیباکس (BusyBox) است که برخلاف ubuntu که برای کاربران تازه کار مناسب بود، برای کاربران حرفه ای ارائه شده که به امنیت، سادگی و مدیریت منابع اهمیت میدهند.

معرفی لینوکس

LINUX یک سیستم عامل یا هسته ای است که تحت مجوز منبع باز توزیع می شود. لیست عملکرد آن کاملاً شبیه UNIX است. هسته برنامه ای در قلب سیستم عامل لینوکس است که از موارد اساسی مانند اجازه ارتباط سخت افزار با نرم افزار مراقبت می کند. پرطرفدارترین نسخه آن EXTENDED است.
نسخه EXTENDED در دو ساختار x86 و 64 ارائه میشود که دارای حجمی حدود 500 مگابایت میباشد.

busybox چیست؟

BusyBox یک مجموعه نرم افزاری است که چندین ابزار یونیکس را در یک فایل اجرایی واحد ارائه می دهد . این برنامه در انواع محیط های POSIX مانند لینوکس، اندروید و FreeBSD اجرا می شود،  اگرچه بسیاری از ابزارهایی که ارائه می دهد برای کار با رابط های ارائه شده توسط هسته لینوکس طراحی شده است. این به طور خاص برای سیستم عامل های تعبیه شده با منابع بسیار محدود ایجاد شده است.

لینوکس آلپاین

 

نصب و مدیریت برنامه ها و سرویس ها در لینوکس آلپاین

دانلود منیجر لینوکس Alpine چیست ؟ این سیستم عامل لینوکس از پکیج منیجر APK استفاده میکند. برای نصب برنامه میتوانید از ابزار apk استفاده کنید که همانند apt در لینوکس ubuntu است.

برای مثال با استفاده از دستور زیر میتوانید OpenSSH را نصب نمایید:

apk add openssh

برای اجرای OpenSSH هنگام راه اندازی سیستم میتوانید از دستور زیر استفاده کنید:

rc-update add sshd

این سیستم عامل همچنین از ابزار init.d برای مدیریت سرویس ها و سرور ها استفاده میکند و میتوانید با استفاده از این دستور، سرور SSH را راه اندازی کنید:

/etc/init.d/sshd start

سخن آخر

آلپاین بصورت پیش‌فرض امنیت را بخشی از روال توسعه‌ی خود در نظر گرفته است. باینری‌های سطح کاربران بصورت PIE کامپایل می‌شوند. این ویژگی احتمال آسیب در مواردی چون خطرات حمله در مورد مشکلات امنیتی زیرو‌دی را بسیار کم و قابل جبران می‌کند.

آلپاین برای طیف وسیعی از معماری‌های کامپیوتری همچون x86 و arm در دسترس و قابل استفاده است. امیدوارم که این مقاله از وبسایت سرور سوییچ کمک زیادی به اطلاعات شما کرده باشد. در صورت رضایت از ما نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم