پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

سرور DNS چیست؟

DNS چیست

وبسایت سرور سوییچ قصد دارد در این مقاله در رابطه با اینکه سرور DNS چیست، ذخیره سازی DNS و در صورت خرابی سرور های DNS، باید چه اقداماتی انجام دهید، برای شما شرح دهد. همچنین شما می توانید پس خواندن این مطالب و بالا بردن اطلاعات خود در را رابطه با سرور، خرید انواع سرور را به صورت اینترنتی از سایت سرور سوییچ انجام دهید.

سرور DNS چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

سیستم نام دامنه ( DNS ) دفترچه تلفن اینترنت است. هنگامی که کاربران نام های دامنه ای مانند ‘google.com’ یا ‘nytimes.com’ را در مرورگرهای وب تایپ می کنند، DNS مسئول یافتن آدرس IP صحیح آن سایت ها است. سپس مرورگرها از این آدرس ها برای ارتباط با سرورهای مبدا یا سرورهای CDN edge برای دسترسی به اطلاعات وب سایت استفاده می کنند. همه اینها به لطف سرورهای DNS اتفاق می افتد.

سرور چیست؟

سرور دستگاه یا برنامه ای است که به ارائه خدمات به برنامه های دیگر اختصاص داده شده و تحت عنوان “کلاینت” شناخته می شود. سرویس گیرندگانDNS ، که در اکثر سیستم عامل های رومیزی و تلفن همراه تعبیه شده اند، مرورگرهای وب را قادر می سازند تا با سرورهای DNS تعامل داشته باشند.

سرورهای DNS چگونه یک پرس و جو DNS را حل می کنند؟

در یک پرس و جو معمولی DNS بدون ذخیره سازی، چهار سرور با هم کار می کنند تا یک آدرس IP را به مشتری ارائه دهند:

  • حل کننده های بازگشتی
  • سرورهای نام ریشه
  • سرورهای نام TLD
  • سرورهای نام معتبر

ذخیره سازی DNS چیست؟

علاوه بر روش های ذکر شده در بالا ، حل کننده های بازگشتی همچنین می توانند پرس و جوهای DNS را با استفاده از داده های ذخیره شده حل کنند. پس از بازیابی آدرس IP صحیح برای یک وب سایت معین، حل کننده آن اطلاعات را برای مدت محدود در حافظه پنهان خود ذخیره می کند. در این دوره زمانی، اگر سایر سرویس گیرندگان درخواست هایی را برای آن نام دامنه ارسال کنند، حل کننده می تواند از فرایند جستجوی معمولی DNS  صرف نظر کرده و به سادگی با آدرس IP ذخیره شده در حافظه پنهان به مشتری پاسخ دهد.

دی ان اس چیست؟

در صورت خرابی سرورهای DNS چه اتفاقی می افتد؟

سرورهای DNS می توانند به دلایل متعددی مانند قطع برق، حملات سایبری و نقص سخت افزاری خراب شوند. در روزهای اولیه اینترنت، قطع شدن سرور DNS می تواند تأثیر نسبتاً زیادی داشته باشد. خوشبختانه امروزه افزونگی زیادی در DNS ایجاد شده است. به عنوان مثال، موارد زیادی از سرورهای DNS ریشه ای و سرورهای نام TLD وجود دارد و اکثر ISP ها از حل کننده های بازگشتی پشتیبان برای کاربران خود استفاده می کنند. (کاربران جداگانه همچنین می توانند از حل کننده های DNS عمومی مانند 1.1.1.1 Cloudflare استفاده کنند.) اکثر وب سایت های محبوب همچنین دارای چندین نمونه از سرورهای نام معتبر خود هستند.

در صورت قطع عمده سرورDNS، ممکن است برخی از کاربران به دلیل میزان رسیدگی به درخواست ها توسط سرورهای پشتیبان، تأخیر داشته باشند، اما قطع بخش بزرگی از DNS  طول می کشد تا بخش قابل توجهی از اینترنت در دسترس نباشد. (این در واقع در سال 2016 اتفاق افتاد زمانی که ارائه دهنده DNS Dyn یکی از بزرگترین حملات DDoS در تاریخ را تجربه کرد  ) یک سرویس DNS مدیریت شده را ارائه می دهد که دارای امنیت داخلی DNS است که با هدف محافظت از سرورهای DNS در برابر حملات و همچنین سایر منابع متداول خرابی سرور ارائه می شود.

نتیجه گیری

شرکت سرور سوییچ یکی از بزرگترین نمایندگی های سرور HP در ایران می باشد. ما همیشه سعی داشتیم با مقاله هایی که میگذاریم، اطلاعات شما را زمینه خرید سرور بالا ببریم. امیدوارم که این مطالب هم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم