پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

بهترین هارد برای سرور

بهترین هارد برای سرور

بهترین هارد برای سرور : برگزیدن دستگاه‌های ذخیره سازی که برای سرور اچ پی شما مناسب باشند می‌تواند کار سختی باشد. تا پایان این مقاله ما را از سایت سرور سوییچ دنبال کنید. فهمیدن فرق ها و طرز کار می‌تواند برای افرادی که تجربه کافی ندارند کار دشواری باشد. در این مطلب سعی می‌کنیم تا تفاوت‌ های میان هارد دیسک‌های موجود را به زبانی ساده برای شما مشخص کنیم تا در نتیجه بتوانید بهترین هارد برای سرور خود را انتخاب کنید. به‌طور کلی سه اصل برای سنجیدن هارد دیسک‌ها در سرور وجود دارد که باید آنها را درنظر داشت :

قابلیت اعتماد: اطلاعاتی که دست رفته اند اگر امکان بازگردانی شدن نداشته باشند می‌توانند موجب باعث خسارت های جبران ناپذیر بسیار زیادی برای کسب و کار شوند.

عملکرد: سرور‌ها به گونه‌ای طراحی و تولید شده اند که بتوانند چندین درخواست را به طور همزمان پاسخ دهند.

زمان پاسخگویی: شخص کاربر نباید مجبور باشد جهت روشن شدن دیسک زمانی را منتظر بماند که هارد دوباره روشن شود دستور العمل های لازم به آن ارسال شوند.

دسته بندی هارد دیسک‌ها

به طور کلی چهار دسته بندی در انواع هارد دیسک ها وجود دارد که می‌توان مدل‌های مختلف SSD را از آن فاکتور گرفت: 

SATA ( نوع معمولی): این دیسک‌ها به طور معمول با سرعت 5400 تا 7200 دور در دقیقه فعالیت خود را انجام می‌دهند.

SATA با قابلیت پشتیبانی از RAID: این هارد دیسک‌ها از امکان RAID در سطح های مختلف پشتیبانی می‌کنند. سرعت چرخیدن دیسک‌ها در این هارد 7200 دور در هر دقیقه می‌باشند.

SAS Near Line: به صورت کلی دارای سرعت 7200 دور در هر دقیقه می‌باشند.

SAS Enterprise: سرعت چرخش این دیسک‌ها معمولا 10000 یا 15000 دور در هر دقیقه است.

اول از هرچیز لازم است انتخاب کنید که قصد دارید از چه رابطی استفاده کنید؟ SAS یا SATA

کدام رابط مناسب است، SAS یا SATA؟

SATA در حقیقت مدل بهبود یافته و پیشرفت کرده‌ی IDE است. این رابط بیشتر برای به کار گرفته شدن در کامپیوتر‌های خانگی و البته سرور طراحی شده بود که قطعات، امکانات و تجهیزات بسیاری نداشتند، عملکردی متوسط داشته و قابل اعتماد بودند. از طرف دیگر  SAS ادامه دهنده مسیر رابط قدیمی SCSI میباشد. در اوایل راه و در سری های اولیه SAS به طور کلی دارای پهنای باند بزرگ تری نسبت به SATA بوده است اما در نسل سوم یعنی SATA3 میزان پهنای باند این رابط همانند نسل دوم SAS به شش گیگابیت در ثانیه پیشرفت کرد. هم اکنون نسل سوم SAS در بازار وجود دارد و قادر است پهنای باند 12 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی و ارائه کند. در باره اتصال لازم است بگوییم که اگر قصد دارید از SAS استفاده کنید، قطعا کنترل کننده مناسب و مخصوص آن را نیز به کار گیرید. نسل جدید SAS امکان پشتیبانی کردن از دو نسل قدیمی را داراست و علاوه بر آن، می‌تواند آن را به درایو‌های SATA وصل کند. اما خلاف جهت این امر یعنی اتصال SATA به SAS غيرممکن است. SAS صدرصد و تماما از سیستم ارتباط دوگانه پشتیبانی می‌کند.

در کل درباره بهترین هارد برای سرور می‌توان به يقين گفت که درایو‌های SATA جهت ارائه کردن حجم بیشتر عملکرد بهتری دارند، اما با این وجود عملکرد بسیار عالی ای نخواهد بود. در صورتی که سرعت بیشتر برایتان مهم است قطعا SAS عملکرد بهتری برای شما دارد، ولی نخواهد توانست حجم‌های بسیاری مانند SATA را ارائه دهد.

سخن پایانی

زمانی که قصد دارید یک هارد دیسک برای سرور hp خود انتخاب کنید، لازم است به دستورالعمل‌هایی که نیاز است به وسیله سرور انجام شوند هم توجه ویژه ای داشته باشید:

  • اگر نیاز زیادی به داشتن سرعت بالا، قابلیت اعتماد و تعداد دیسک بالا یعنی بیشتر از چهار عدد)دیسک را ندارید، توصیه می‌کنیم که از هارد دیسک‌های SATA به همراه RAID استفاده کنید. این بهترین انتخاب برای بودجه‌های محدود و سرورهای کوچک خواهد بود.
  • اگر سرور قرار است به عنوان پایگاه داده استفاده شود و یا تعداد هارد استفاده شده در آن از پنج عدد بیشتر شود، توصیه می‌شود که از درایو‌های SAS استفاده شود. این سبک از انتخاب برای کسب و کار‌هایی با سرور‌هایی متوسط خیلی مناسب است.
  • اگر به بالاترین سطح عملکردی و دقت بسیار بالا در ذخیره‌سازی اطلاعات نیاز دارید، مثلا تراکنش‌های مالی، مناسب ترین و مطمئن ترین انتخاب برای شما درایو‌های SAS از نوع اینترپرایز خواهد بود. این درایو‌ها برای سرور‌هایی با عملکرد بالا که از عدد بالایی از کاربران پشتیبانی می‌کنند مناسب ترین هستند. علاوه بر آن سرور‌هایی که حجم زیادی از داده را پردازش می‌کنند قادر هستند از عملکرد خیلی خوب این محصولات بهره برداری کنند.
  • در برخی از موارد کمیاب و نادر هم می‌توانیم از ترکیب SATA و SAS استفاده کنیم. مثلا درایو‌های SSD از نوع SATA انتخاب شوند.

ممنون که تا پایان این مقاله ما را از فروشگاه سرور سوییچ همراهی کردید.

منبع : techradar.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم