پشتیبانی آنلاین

49 17 49 66 021

 

امکان ارسال

به تمام نقاط ایران

 

سرور چیست؟ 

سرور چیست

حتما کلمه «سرور» را در جامعه مدرن امروزی زیاد شنیده اید. ما در این مقاله پاسخ پرسش سرور چیست؟ و  انواع سرور و همچنین  سرور چیست و چگونه کار میکند را توضیح خواهیم داد. سرور در واقع یک کامپیوتر قوی، قابل اعتماد و با منابع فشرده است که دائما فعال بوده و کار می کند تا کاربران بتوانند در ساعات مختلف به سوالات خود پاسخ دهند. ما سرور را تعریف می کنیم و انواعی که پشتیبانی می کند را شرح می دهیم.

با توجه به رشد و توسعه بسیاری از مشاغل، افراد اغلب به دنبال استفاده از سرورهای مختلف با منابع متنوع و مناسب هستند. سرور ها هاب های ارتباطی شبکه ای هستند که معمولاً دارای سخت افزارهای بسیار قدرتمندی هستند. سرورها اغلب برای میزبانی، مدیریت، کنترل و سایر عملکردها استفاده می شوند. وب سرورها که اغلب به عنوان سرور شناخته می شوند، دستگاه هایی هستند که می توانند برای میزبانی یک یا چند وب سایت مورد استفاده قرار گیرند. به طور معمول، سرورها در مکانی به نام مرکز داده نگهداری می شوند که دارای اتصال IP اختصاصی بسیار سریع به اینترنت است. اگر بخواهیم خرید سرور مورد نظر را با کمک ابزار های نرم افزاری تخصصی به چند بخش تقسیم بندی کنیم، هر کدام یک سرور مجازی می شوند. به طور کلی، خرید سرور بسته به نیاز افراد ضروری است.

به طور کلی، سرور باید بسته به نیاز کاربر خریداری شود. زیرا سرور تبدیل به یک سرور اختصاصی می شود و اگر به عنوان یک واحد در اختیار گرفته شود به سرور دیگری تبدیل می شود. تا اینجای مقاله که با عبارت سرور چیست؟ آشنا شدید. در ادامه به انواع سرور و کاربرد سرور می پردازیم.

سرور چیست و چگونه کار میکند؟

گروهی از رایانه ها که به عنوان سرورها شناخته می شوند، وظیفه ارسال داده ها از رایانه به اینترنت یا شبکه داخلی را بر عهده دارند. اقدامات مرتبط با راه اندازی و پیکربندی سرور، مانند نصب سیستم عامل، می تواند پس از آماده شدن سرور انجام شود. اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی مسئولیت اصلی سرور است. یک کامپیوتر سرور قادر به مدیریت موثر برنامه ها است. این فعالیت ممکن است یک ظرفیت تکنولوژیکی ساده یا جزئی از یک تعامل باشد. سرورها اغلب اطلاعات را ارائه می دهند. به عنوان مثال، سرورهای آنلاین می توانند به درخواست های کاربر پاسخ دهند یا صفحات آنلاین را به کاربران نشان دهند.

به طور معمول، سرور چیزی است که برنامه ها یا سخت افزارهای دیگر را تحت پوشش کاربران فعال می کند. این نوع آرایش که به عنوان پارادایم مشتری-سرور شناخته می شود، یکی از  محاسبات جهانی واحد را بین تعدادی از فرآیندها یا سیستم ها توزیع می کند. سرورها وظایف مختلفی را انجام می دهند، مانند انجام محاسبات برای یک کاربر یا به اشتراک گذاری داده ها یا منابع بین بسیاری از کاربران، که به عنوان سرویس از آن یاد می شود. چندین کاربر می توانند توسط یک سرور توسط خودشان سرویس دهی شوند، در حالی که یک کاربر می تواند به تنهایی از چندین سرور استفاده کند.

سرور چیست و چگونه کار میکند

انواع سرورها

بر اساس اهداف مورد نظر، سرورها را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. حال بیایید استفاده از سرور را بررسی کنیم. روشی که سرورهای مشترک، سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی منابع خود را تخصیص می دهند از یک دسته به دسته دیگر برای ارائه خدمات متفاوت است.

خرید سرور اشتراکی

سرورهای اشتراکی دارای سخت افزار محدود و بدون منابع اختصاصی هستند. در واقع، یک سرور ممکن است میزبان هاست ها یا سایت های متعددی باشد و مشکلات مربوط به یک هاست یا سایت ممکن است میزبان ها یا سایت های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. کاربران در این سرورها همکاری می کنند. منابع محدود و امنیت پایین دو نقطه ضعف سرور اشتراکی است. علاوه بر این، این نوع سرور به دلیل محدودیت در نسخه و نرم افزار ارائه شده توسط سرور، برای عملیات شرکت ها و سازمان های بزرگ مناسب نیست. زمانی که یک کسب و کار تازه شروع به کار کرده است و سعی در کاهش هزینه ها دارد، این نوع سرورها توصیه می شوند. برای شرکت‌های جدید، مانند فروشگاه‌های آنلاین متوسط و معمولاً شرکت‌های کم‌ترافیک که می‌خواهند فقط یک فروشگاه مجازی برای بازاریابی در مقیاس محدود ایجاد کنند، سرورهای مشترک توصیه می‌شوند.

انواع سرور

خرید سرور مجازی

یک سرور فیزیکی با استفاده از نرم افزار مجازی سازی در این نوع سرور (سرور خصوصی مجازی) به بخش های کوچکتری جدا می شود و هر قسمت به طور مستقل و جداگانه با سیستم عامل و برنامه های کاربردی خود عمل می کند. بسته به نوع مجازی ساز، منابع سرور مجازی ممکن است به اشتراک گذاشته شوند یا هدف خاصی به آن ها اختصاص داده شود. سخت افزار سرور یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. تمایز بین سرور مجازی و سرور اختصاصی در این است که سرور مجازی به شما امکان دسترسی مجازی به منابع بیشتری را می دهد. تعداد وب سایت های میزبانی شده روی سرور یا وب سرور در سرورهای مجازی بسیار کمتر از سرورهای اشتراکی است. در نتیجه اتاق اضافی خواهید داشت. منابع ارائه شده به مشتریان بسته به نوع تولیدکننده می تواند کاملاً اختصاص داده شده یا به اشتراک گذاشته شود. در واقع ارائه سرور مجازی برای کاهش هزینه ها انجام می شود.

خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم: تفاوت هاست و سرور

خرید سرور اختصاصی

وب‌سایت‌های کسب‌وکارها و سازمان‌های بزرگ که ترافیک زیادی دریافت می‌کنند، مانند خرده‌فروشان آنلاین، به منابع زیادی از جمله امنیت، سرعت بالا، پهنای باند کافی و دسترسی آسان برای نصب نرم‌افزار جدید یا انجام تنظیمات دیگر نیاز خواهند داشت. کاربران سرورهای اختصاصی به CPU، RAM، فضای ذخیره سازی و پهنای باند کاملاً اختصاصی دسترسی دارند. توسعه دهندگان وب و برنامه نیز ممکن است از خرید یک سرور اختصاصی سود ببرند. زیرا هیچ محدودیتی برای تغییر و نصب نرم افزار وجود ندارد. لازم به ذکر است که قیمت سرور اختصاصی بسته به نوع سیستم عامل، منابع موجود و مکان متفاوت است. این سرورها به دلیل انعطاف پذیری زیاد می توانند به طیف وسیعی از نرم افزارها پاسخ دهند.

همچنین بخوانید: تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

Server چیست

خرید کولوکیشن

اگر سروری آماده کرده اید اما بستر مناسبی از جمله دما، رطوبت و پهنای باند را ندارید، می توانید از مشاغلی که دارای مرکز داده یا اتاق سرور هستند، فضا را اجاره کنید تا سرور خود را در آنجا مستقر کنید. Collocate اصطلاح این عمل است. کاربر سرور خود را به یک دیتاسنتر به شکل collocate ارسال می کند تا نگهداری و اتصال این سرور به اینترنت در این مرکز داده و از راه دور انجام شود زیرا شرایط و تجهیزات نگهداری سرور در همه جا امکان پذیر نیست. در این نوع سرور، کاربر سخت افزارهایی مانند RAM، CPU و هارد دیسک را خریداری کرده و آن را هر طور که مناسب می بیند نصب می کند. کاربر مسئول نصب سیستم عامل و اپلیکیشن های لازم برای سرور می باشد. علاوه بر این، مالک سرور مجوز دسترسی به سرور را دارد. نگهداری از سرور و همچنین تامین اینترنت، پهنای باند و برق مورد نیاز سرور در مرکز داده بر عهده ارائه دهندگان هاست می باشد. علاوه بر این، مشتری باید هزینه خدمات ماهانه را به مرکز داده پرداخت کند. این نوع سرور به مکان خاصی با رک ایمن، انرژی قدرتمند و اینترنت پرسرعت اختصاصی و همچنین امنیت و پشتیبانی نیاز دارد.

به طور معمول، این سرویس توسط موسساتی مانند بانک ها و دانشگاه ها استفاده می شود. علاوه بر این، صاحب سرور مجاز است سخت افزار سرور را با کمک توافق قبلی با مرکز داده ارتقا دهد. در کولوکیشن، کاربر تنها مسئول پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری سرور است که در نتیجه قیمت بسیار پایین تری دارد.

همچنین بخوانید: تفاوت سرور فیزیکی و سرور مجازی

خرید سرور ابری

سرورهای ابری سرورهای مجازی اختصاصی هستند که در زیرساخت محاسبات ابری ساخته و نگهداری می شوند. به لطف ابر، تعداد بی نهایت دستگاه می توانند به عنوان یک سیستم واحد با هم کار کنند. سرورهای ابری سرورهای مجازی اختصاصی هستند که در محیط محاسبات ابری و زیرساخت ابری در دسترس قرار می گیرند. قابلیت اطمینان سرورهای ابری به طور قابل توجهی بالاتر از سرورهای معمولی است. مقیاس پذیری و مقرون به صرفه بودن در مقایسه با انواع دیگر سرورها، از جمله سرورهای اختصاصی، از مزایای اصلی سرورهای ابری است. مطمئن ترین انتخاب برای شرکت هایی که به دنبال کاهش هزینه ها هستند، سرور ابری است زیرا مشکلات سخت افزاری را که سرورهای فیزیکی می توانند تجربه کنند، ندارد. به لطف سریع تر بودن سرورهای ابری، منابع و خدمات سریع تری را با همان قیمت یک سرور فیزیکی دریافت خواهید کرد.

کاربرد سرور

سخن نهایی

سرور یک سرور مرکزی است و همانطور که در این مقاله گفته شد، هر کامپیوتری می تواند سرور باشد. به کاراکترهای رایانه ای اختصاص داده شده برای انجام یک نقش، سرور گفته می شود. یک سرور معمولاً کار خود را مؤثرتر از یک رایانه شخصی استاندارد انجام می دهد. با این حال، از آنجایی که همه صاحبان وب سایت توانایی پرداخت هزینه سخت افزار، نرم افزار یا کارکنان پشتیبانی لازم را ندارند، توصیه می شود بسته به ماهیت کسب و کار و خواسته های آن، از سرورهای ارائه شده توسط شرکت سرور سوئیچ استفاده کنید.

انتخاب سرور مناسب بسیار مهم است. زیرا یک سرور بد می تواند سرعت را به شدت کاهش دهد یا در شرایط شدیدتر حتی باعث آفلاین شدن لحظه ای یا دائمی سایت شود. به عنوان مثال، یکی از اشکالات این گزینه ضعیف، خرابی سخت افزار است، مانند خرابی پردازنده یا هارد دیسک. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به کارشناسان ما در سایت سرور سوییچ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم